تبلیغات
نکته های کلیدی در آب و هواشناسی سینوپتیک - مطالب دی 1392
 
نکته های کلیدی در آب و هواشناسی سینوپتیک
خدایا! کمکم کن؛ پیمانی را که در طوفان با تو بستم در آرامش فراموش نکنم
درباره وبلاگ


خدایا !
از این ناراحتم كه روزی بسیاری از درهای علوم را بر روی خود بگشاییم و هنوز شناختمان از تو تنها در همین حد باشد.


مدیر وبلاگ : mehdi doostkamian
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
مطالبی را که در وب گذاشته می شود چگونه ارزیابی می کنید:؟پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب


آبشار کمردوغ کهگیلویه در موقعیت جغرافیایی  E503257 و N310950 در استان کهگیلویه و بویر احمد واقع است. آبشار زیبای کمردوغ در شهر قلعه رئیسی از توابع شهرستان کهگیلویه در زمره زیبایی های طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود این آبشار دیدنی که نزدیک به 2۰۰ متر ارتفاع و بیش از 10۰ متر عرضه دارد پس از عبور از جاده های پرپیچ و خم زیبا و درختان و جنگل های رویایی بلوط پس از عبور از شهر دهدشت ،مرکز شهرستان کهگیلویه  نمایان می شود.

این آبشار در تمام طول سال دارای آب است، ارتعاشات بلورین زرین و معلق آب آن در بلندا، رنگین کمان هفت رنگ را به طور واضح به تصویر کشیده است. این آبشار از ضلع شرقی کوههای قلعه رئیسی با ترکیب چشمه های متعدد سرچشمه می گیرد. آبشار کمر دوغ در فاصله۸۰ کیلومتری شهر دهدشت ،مرکز شهرستان کهگیلویه ، ۱۵ کیلومتری شرق شهر قلعه رییسی و در کنار روستای کمر دوغ  و روستای زیبای آبله و امامزاده سیمحمود واقع شده که بواسطه آب سفید رنگش به کمر دوغ (کمردو)معروف شده و در طول سال بخصوص در فصل بهار و تابستان پذیرای گردشگران و مسافرانی از سراسر ایران است.

کمر در اصطلاح مردم محلی همان دیوار سخت و صاف است. شباهت آب آبشار به دوغ باعث نامگذاری آن به کمردوغ شده است. از ویژگی های منحصربفرد این آبشار، نمکی بودن آب این چشمه است، زیرا در مناطق کوهستانی کهگیلویه و بویراحمد به ندرت چشمه ای نمکی یافت می شود. در سرچشمه آبشار کمردوغ، اجرای یک طرح پرورش ماهی قزل آلا باعث پهن شدن سرریز آب و وسعت یافتن طول آبشار شده و آبشاری مصنوعی را در جنوب آبشار طبیعی آن ایجاد کرده است. واقع شدن یک تنگه زیبا در مسیر جریان آب بر زیبایی آبشار افزوده است.

از پدیده جالب اقلیم شناسی این آبشار ناشناخته وجود پدیده رنگین کمان که به واسطه بازتاب امواج خورشیدی به زیبای این ابشار کمک کرده است.

عکس های از زیبای این آبشار که کنار روستای زیبای آبله و کمر دوغ و بیسیدون واقع شده است:
اگر کمی دقت شود رنگین کمان در عکس بالا کاملا مشخص است. برای اینکه کاملا برای بینندگان روشن شود در همان تصویر در شکل زیر مشخص است (در ضمن من خودم از نزدیک دیدم واقعا جالب بود. دوستان اگر امکانش هست می توانید یک مسافرت جذابی به تنجا داشته باشید)


چگونه شکل گیری پدیده رنگین کمان در شکل زیر به تصویر کشیده شده است

هنگامی که خورشید در آسمان باشد و باران هم ببارد، پدیدة رنگین کمان مشاهده می شود. می خواهیم بدانیم چگونه رنگین کمان شکل می گیرد و چرا رنگ ها را می بینیم.

شکل1 پرتو نور A را که از خورشید می تابد و توسط قطرة باران کروی بازتاب داخلی می شود، نشان می دهد. پرتو نور در نقطة B وارد قطره آب می شود، کمی منحرف می شود و در نقطة C بازتابش داخلی پیدا می کند. به ازای یک بازتاب داخلی در قطرة آب، رنگین کمان اولیه در زاویه 42 درجه تشکیل می شود (شکل2)


برای مشاهدة رنگین کمان باید طوری بایستید که خورشید پشت شما قرار بگیرد، (شکل3). اگر در یک منطقة وسیع و همواری باشید می توانید یک رنگین کمان حلقه ای کامل را تماشا کنید، طوری که زمین مانع از دیدن نباشد.


برای مشاهدة رنگین کمان ثانویه باید نوری که وارد قطرة آب می شود، دو بار درون قطره بازتاب کلی پیدا کند، (شکل4).
(منبع: http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-view_forum_threads2.php?comment=124787&SSOReturnPage=Check&Rand=0#ref124787)


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 25 دی 1392
mehdi doostkamian
بنا به در خواست یکی از دوستان که می خواست مفهوم آب قابل بارش را بداند در زیر سعی شد آب قابل بارش و تاثیر پذیری آن  که در واقع بخشی از پایان نامه بنده (به راهنمای دکتر حسین عساکره و مشاوره دکتر پورفسور هوشنگ قائمی) می باشد به صورت مختصر  آورده شده است:


تمام بخار آب موجود در ستونی از جو (مباشری و همکاران 1389، Zehang et al, 2010  و King et al, 2003 ( که از سطح زمین تا پایان تروپسفر در جو ادامه داشته و قابل تبدیل به ریزش جوی است، آب قابل بارش‌گویند ) Kristin and brin, 2008). آب قابل بارش بخش مهمی از چرخۀ آب در جو است (Ernest et al, 2008) که به ‌عنوان یک متغیر قابل ‌توجه در مطالعات آب و آب و هوا شناختی (Hadjimitsis, 2011) و نیز بنیادی اساسی برای شناخت رفتار بخار آب جو  و فرآیندهای مرتبط (Dian, 1992) به شمار می‌آید. از این‌ رو آب قابل بارش در بررسی تغییرات کوتاه و بلندمدت رطوبت جو مورد توجه می‌باشد (Bruges et al, 1999) همچنین به دلیل تأثیر آب قابل بارش در میزان بارندگی، پیش بینی بارش به‌ ویژه بارش های سنگین بر اساس این فراسنج نتایج بسیار مناسبی به‌دست می‌دهد (Stanley, 2006). در این زمینه به ‌عنوان مثال بررسی و مطالعه مقدار بارش­های سنگین شمال شرق چین توسط (2010)Sun Li,  با استفاده از 200 ایستگاه طی سال­ها‏ی 1961 تا 2005 را می‌توان نام برد. البته باید به این نکته هم توجه داشت که ردیابی و پیشبینی تغییرات اقلیمی از طریق ردیابی تغییر عناصر اقلیمی قابل درک است (کوهی و همکاران 1392). محاسبه دقیق آب قابل بارش مستلزم آگاهی دقیق از حجم بخار آب در جو است (علیزاده 1390). حجم بخار آب جو نیز خود تحت تأثیر عوامل غلظت جو، دما (Adiyamay, 2009) پو شش ابر (مباشری و همکاران، 1389) جهت و سرعت باد (Johan, 1974) و عوامل محلی (شریعت مداری، 1391) و از همه مهم تر‏ تحت تأثیر میزان وزش و همگرایی رطوبت (فلاح قالهری 1390) تغییر می‌کند؛ بنابراین میزان نم موجود در جو به دلیل افزایش فاصله از منبع نم و همچنین کاهش دمای هوا با ارتفاع و در نتیجه کاهش ظرفیت پذیرش بخارآب جو، در ارتفاعات بالایی جو کاهش می‌یابد. کاهش تدریجی بخار آب با افزایش ارتفاع در عرض های جغرافیایی بالاتر محسوس تر از عرض های جغرافیایی پایین تر می‌باشد(Parameswaran et al, 1990).

در شکل زیر توزیع مکانی میانگین و ضریب تغییرات آب قابل بارش را طی دوره 1340- تا 1390 در محدوده جو ایران نشان می دهد.

با توجه به این شکل می توان به عوامل موثر بر توزیع و پراکندگی آب قابل بارش جو ایران به راحتی پی برد. در اینجا به یک نکته باید توجه داشت که بسیاری از دانشمندان معتقدند که با افزایش عرض جغرافیایی و همچنین دوری و نزدیکی به دریا آب قابل بارش کم یا زیاد می شود. نکته کلیدی که باید توجه داشت این است که آب قابل بارش بر خلاف نظریه دانشمندان که با افزایش عرض جغرافیایی آب قابل بارش کاهش پیدا می کند، در ایران  آب قابل بارش کمتر از عرض جغرافیا طبعیت می کند و بیشتر از توپوگرافی و دوری و نزدیکی به دریا تاثیر می پذیرد . دلیل اینکه بالا رفتن عرض جغرافیا تاثیر چندانی بر کاهش یا افزایش آب قابل بارش در ایران ندارد وجود منبع عظیم رطوبتی دریای خزر می باشد که تاثیر عرض جغرافیایی را مبنی بر کاهش آب قابل بارش خنثی می کند.

در شکل زیر روند تغییرات آب قابل بارش طی دوره 1340 تا 1390 نمایش داده شده است:ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 20 دی 1392
mehdi doostkamian

قابل توجه دانشجویان دانشگاه خوارزمی تهران،  زنجان و تبریز

همانند ترم های قبل

کارگاه آموزشی و تحلیل داده­ با استفاده از نرم افزار Matlab

برگزار می گردد.

سرفصل های این دوره به طور خلاصه:

1-اصول برنامه نویسی به زبان ساده برای دانشجویان جغرافیا

2-   آمار توصیفی (نمایه های مرکزی، نمایه های توزیع شکل......)

3-  آمار استنباطی (تحلیل رگرسیون خطی و غیر خطی (نمایی و سهمی، ضریب همبستگی........)

4-    تحلیل و طبقه بندی الگوهای جوی (تیپ بندی و ناحیه بندی............ )

5-     روش های پیشرفته آماری چند متغیره (تحلیل خوشه ­ای و تحلیل عاملی و...)

6-     تغییرات عناصر اقلیمی (تغییرات شیب و لاپلاسین.......)

7-    ایجاد فایل های پیوسته (اسکریپت های زنجیره­ای و .....)

8-    چگونگی تشکیل پایگاه داده (روزانه، ماهانه، سالانه...)

9-      تحلیل داده­های فرین(یخبندان، بارش سنگین و فوق سنگین، تحلیل تندرها، گردغبارها .......)

10-  ترسیم انواع نمودارها (دوبعدی و چند بعدی.......)

11-  تحلیل شبکه عصبی (انواع تابع های فعالیت...........)


11-  تحلیل داده های پرسشنامه ای (انواع آزمون ها ، ازمون تی تست، تحلیل واریانس یک طرفه و دوطرفه...........)

12- پردازش تصویر


* کلاسها در 30 ساعت آموزشی در دانشگاه خوارزمی تهران ، زنجان و تبریز  برگزار خواهند شد.


مدرس: مهدی دوستکامیان (دانشجوی دکتری تغییرات آب و هوایی)


برای ثبت نام با شماره تلفن 09368305988  یا ادرس ایمیل  s.mehdi67@gmail.comتماس حاصل بفرمایید.

در ضمن شروع کلاس ها متعاقبا اعلام می گردد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 15 دی 1392
mehdi doostkamian
یکی از دروس مهم مخصوصا در مقطع دکتری آمار درس آمار ناپارامتری است.

برای آشنایی با مباحث آموزشی آن  ادرسهای زیر را بسیار مفید هستند:

مباحث را بخش بندی کرده و در هر بخش به زیبایی آموزش دده است

آزمونهای ناپارامتری در مقطع لیسانس را آموزش داده است

سایت آموزش کدهای دستور زبان آر برای همه بحثهای آمار از جمله ناپارامتری

منبع: http://pakgohar.blogfa.com


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 7 دی 1392
mehdi doostkamian

دستورات تحلیل خوشه ای برای کسانی که در نرم افزار متلب کار می کنند:

برای انجام تحلیل خوشه ای در نرم افزار متلب بعد از انتقال داده ها به محیط workspace کافیست این دستورهای زیر را به ترتیب اجرا کنید تا نمودار دندرو گرام را ترسیم کند:;(y=pdist (fail nam
;(z=linkage (y
;(nam=dendrogram(Z,tedad radif or teded seton
در دستور سوم بعد از z تعداد ستون های ماتریس را بنویسید. برای مثال اگر ماتریس falnam(20,30) بعد از z عدد 30 قرار دهیم سپس دکمه اینتر را بزنیم دندروگرام مورد نظر را می دهد.


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 6 دی 1392
mehdi doostkamian